SkupSamochodowZaGotowke.pl

Skup samochodów Katowice - Śląsk

Skup samochodów osobowych, terenowych, dostawczych - prywatnych i firmowych. Atrakcyjne ceny - Gotówka od ręki - Zapytaj o wycenę auta naszego eksperta

CEPiK 2.0 to system informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2016 roku nad systemem tym czuwa Minister Cyfryzacji, a samo działanie CEPiK-a reguluje ustawa o ruchu drogowym. 

Dane, które można znaleźć w CEPIK-u

Po pierwsze: CEPiK obejmuje ewidencję pojazdów, czyli CEP. Po drugie: obejmuje też centralną ewidencję kierowców, czyli CEK. Każda z tych ewidencji gromadzi inne dane, w CEP-ie znajdziemy między innymi takie dane jak:

  • dane pojazdu, czyli marka i model;
  • dane techniczne pojazdu, czyli pojemność silnika, liczba miejsc;
  • informacje o dokumentach pojazdu;
  • dane o właścicielach – obecnym i poprzednich;
  • informacje o zdarzeniach z udziałem pojazdu: kradzież, odnalezienie etc.;
  • dane na temat obowiązkowego ubezpieczenia OC;
  • dane na temat badania technicznego i stanie licznika.

W centralnej ewidencji kierowców możemy natomiast znaleźć takie dane jak:

  • dane o osobach posiadających prawo jazdy do kierowania pojazdami silnikowymi;
  • o osobach, którym z różnych przyczyn cofnięto już uprawnienia;
  • o osobach, który mają zakaz prowadzenia pojazdów.

CEPiK 2.0 już działa

Osoby pracujące przy modernizacji CEPiK-u 2.0 prognozowały ruszenie nowego systemu dopiero w 2018 roku. Tymczasem CEPiK 2.0 działa już z powodzeniem od 13 listopada 2017 roku. To zdecydowane przyspieszenie w pracach modernizacyjnych! Dzięki temu wielu kierowców może sprawdzić dane bez wychodzenia z domu. 

Nowy CEPiK daje więcej możliwości w zbieraniu danych na temat konkretnych pojazdów. Po pierwsze dane na temat danego pojazdu popłyną do systemu na przykład ze stacji kontroli pojazdów. To samo dotyczy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Zmienia się także rola funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy od tej pory mają prawo zatrzymania dowodu. 

W CEPiK-u 2.0 każdy może sprawdzić interesujący go pojazd. Informacje, które można znaleźć przy konkretnych pojazdach to między innymi: dane na temat zużycia paliwa, rodzaj paliwa, pojemność i moc silnika. Wprowadzone zostają także inne zmiany. Na przykład opłaty za badanie techniczne należy od 13 listopada dokonać przed jego wykonaniem. 

Z CEPiK 2.0 wiąże się duże nadzieje w związku ze zwiększeniem bezpieczeństwa na drogach. Ważny przegląd rejestracyjny to podstawa bezpieczeństwa na drodze, każdego roku policja zatrzymuje kilkaset tysięcy dowodów rejestracyjnych z powodu nieważnego dowodu. Dzięki CEPiK 2.0 taka kontrola pojazdów będzie zdecydowanie łatwiejsza i ograniczy liczbę niesprawnych samochodów na drogach. Modernizacja CEPiK 2.0 to nadzieja dla polskich dróg i ich bezpieczeństwa.