Czym jest hybryda? Dlaczego w świecie motoryzacyjnym uchodzi za prawdziwe zjawisko? Czy warto ją kupić? Jakie są minusy i plusy jazdy hybrydą? Te pytania pojawiają się zawsze w kontekście rozmów o niestandardowych tworach motoryzacji. Takim tworem niewątpliwie jest hybryda.
Hybryda to nic innego jak auto, które posiada dwa silniki:
- elektryczny,
- spalinowy.
Nawet bardzo doświadczenie kierowcy i ci, którzy zajmują się samochodami zawodowo twierdzą, że jazda hybrydą to niezapomniane wrażenia. Warto dodać, że produkcją hybrydy zajmują się wiodące marki samochodowe na świecie. Kiedyś hybryda była nazywana fanaberią dla tych, których chcą być eko. W tym momencie jest to częsty wybór tych, którzy szukają w samochodach lepszej jazdy i rzeczywiście cenią sobie dbałość o środowisko. Hybrydę w tym momencie można kupić nawet używaną w całkiem niezłej cenie. Są to niewątpliwie samochody, które coraz częściej będziemy spotykać na polskich drogach.
Plusy i minusy korzystania z samochodów hybrydowych
Hybryda to samochód pełen sprzeczności. Plusy i minusy równoważą się tu nam jak w żadnym innym aucie. Ma się aż wrażenie, że to pojazd, który wymaga jeszcze wielu lat pracy, by zapewnić odpowiedni komfort zarówno jazdy, jak i korzystania z niego w mieście i na dłuższej trasie.
Plusy korzystania z samochodów hybrydowych:
- dynamiczna jazda po mieście, którą możemy osiągnąć dzięki silnikowi elektrycznemu, silniki spalinowe często nie zdają egzaminu w miejskich korkach, a jak wiadomo taki zastój i częste stanie w korkach na zapalonym silniku nie służy nikomu – ani maszynie, ani człowiekowi;
- możliwość ładowania akumulatora silnika elektrycznego w czasie jazdy, kiedy korzystamy z silnika spalinowego – to opcja, którą posiadają praktycznie wszystkie modele samochodów hybrydowych i która jest naprawdę bardzo praktyczna;
- gwarancja na baterię w hybrydach – zazwyczaj to kilka lat, często aż do 6 lat (czyli mniej więcej do 100 000 km, każda gwarancja przechodzi na kolejnego właściciela, po tych 6 latach hybrydę trzeba wymienić.
Minusy samochodów hybrydowych:
- konieczność i tankowania, i ładowania akumulatora silnika elektrycznego – niby nic, ale jednak potrafi być upierdliwe dla tych, którzy cenią sobie proste rozwiązania;
- ograniczenie wielkości zbiornika na paliwo – to sprawia, że wielu kierowców naprawdę zniechęca się do samochodów hybrydowych przez konieczność ciągłego tankowania, które wydaje się często bardzo upierdliwą czynnością.
POWIĄZANE WPISY
Zakup samochodu sprowadzanego
z zagranicy, czego się wystrzegać?
czytaj więcej
Jak zachować się podczas
kolizji czy wypadku?
czytaj więcej