Czy można regenerować koła dwumasowe?
Data: 17. 07. 2020r. • Autor: SkupSamochodowZaGotowke.pl
Regeneracja poszczególnych części pojazdów jest ostatnio zdecydowanie bardziej popularna niż wymiana ich na nowe. Nie zawsze jednak taka procedura jest dobra i opłacalna. Są części, które po regeneracji – tak jak większość turbosprężarek – będą działać jak nowe. Są jednak i takie, które mimo regeneracji mają tak duże zużycie, że ich regeneracja całkowicie mija się z celem. Tak niewątpliwie jest z regeneracją kół dwumasowych.
Na czym polega regeneracja dwumas?
Warto zdać sobie sprawę przede wszystkim z faktu, że regeneracja kół dwumasowych nie jest jedynie naprawą, ale zwyczajnie dekonstrukcją i konstrukcją od początku całej struktury kół. W czasie procesu regeneracji wymieniane są wszystkie uszkodzone elementy, które przestały sprawnie działać i wpłynęły na efektywną pracę koła. Koło w trakcie regeneracji zostaje poddane takimi zabiegom jak:
- toczenie,
- szlifowanie powierzchni ciernych, żeby pozbyć się nierównych powierzchni, które są wynikiem pracy tarczy sprzęgła;
- wyważeniu – to zabieg niezbędny, który zapewnia prawidłową pracę.
Regenerować dwumasowe koło czy zainwestować w nowe?
Regeneracją dwumas powinien zająć się ktoś, kto się w tym spejcalizuje. Zwykły mechanik od wszystkiego nie zrobi tego dobrze. Każde koło musi być rozebrane na podzespoły, pogrupowane, każda część musi zostać oceniona pod względem zniszczeń i konieczności wymiany. Części, które zostaną zastosowane jako wymienne muszą być naprawdę dobrej jakości, nie mogą być tanie i słabej jakości, bo za chwilę trzeba będzie je znowu wymienić. Co zatem zrobić w przypadku zużycia się czy uszkodzenia koła dwumasowego?
Warsztaty regenerujące koła zachęcają gwarancją rozruchową i atrakcyjnymi cenami, ale pamiętajmy, że zawsze jest tu coś za coś. Czy za niską ceną stoi najwyższa jakość materiałów? Tego nie wiemy. A źle zregenerowane koło dwumasowe może wskutek swojego działania wpłynąć na uszkodzenia silnika, jak i skrzyni biegów. Regeneracja kół jest więc czymś bardzo ryzykownym. Być może jest to zabieg, który wiąże się z niskimi cenami, ale na pewno też jest on ryzykowny i nie daje nam gwarancji dłuższego działania.
POWIĄZANE WPISY
Zakup samochodu sprowadzanego
z zagranicy, czego się wystrzegać?
czytaj więcej
Jak zachować się podczas
kolizji czy wypadku?
czytaj więcej