Sprawdzenie historii pojazdu przed zakupem
Data: 9. 07. 2020r. • Autor: SkupSamochodowZaGotowke.pl
Zakup samochodu to zawsze duży wydatek. Jednych stać na auto prosto z salonu, drudzy mogą pozwolić sobie jedynie na samochód używany, często też bezpośrednio sprowadzony z zagranicy. Każdy kupujący, który decyduje się na zakup samochodu z drugiej ręki powinien dokładnie sprawdzić historię danego pojazdu przed zakupem. Rezygnacja ze sprawdzenia historii pojazdu może mieć poważne skutki: kupimy auto uszkodzone i możemy mieć naprawdę duży problem. Są jednak sposoby na to, żeby sprawdzić stan samochodu i to, co się z nim działo od początku jego zakupu przez pierwszego właściciela.
Numer VIN
VIN to unikalny numer nadwozia każdego samochodu, składa się z 17 znaków, jego rozkodowanie pozwala nam określić takie dane jak:
- rok produkcji auta;
- typ nadwozia;
- rodzaj wyposażenia fabrycznego.
Warto pamiętać, że zawsze możemy poprosić sprzedającego o to, by podał nam numer VIN. Porównanie informacji zawartych w VIN z tymi, które udostępnia w ofercie sprzedaży właściciel auta pozwala na wstępna ocenę.
Fabryczne wyposażenie samochodu a stan faktyczny
Każdy samochód wyjeżdża z fabryki z określonym wyposażeniem. To wyposażenie niszczy się, uszkadza i jest wymieniane po kolizjach, wypadkach czy też nieprawidłowym użytkowaniu. Sprawdzając, czy auto ma fabryczne wyposażenie możemy przekonać się o tym czy brało udział w kolizjach i wypadkach i na ile wpłynęły one na jego stan.
Baza pojazdów skradzionych
Sprawdzenie przeróżnych baz pojazdów skradzionych powinno być pierwszym krokiem wykonanym przed zakupem używanego auta. Kupienie auta, które było skradzione sprawia, że postępujemy niezgodnie z prawem, dokonujemy nielegalnego procederu – nawet jeśli nieświadomie i musimy za to odpowiedzieć. Odkręcanie sprawy i formalności, które musimy w takiej sytuacji załatwić na policji i w sądzie są naprawdę przytłaczające.
Korekta licznika
Zerowanie czy zmniejszanie wartości licznika to standardowy proceder nieuczciwych sprzedawców samochodów używanych. Wiadomo, że auto, które ma na swoim koncie mniej przejechanych kilometrów będzie miało lepszy stan techniczny i szybciej znajdzie kupca. Cofnięty przebieg nie jest zgodny z prawem, ale bardzo łatwo go wykonać. Dla bezpieczeństwa warto zawsze do przebiegu widocznego na liczniku doda kilkadziesiąt kilometrów. Lepiej nie wierzyć sprzedawcom na słowo, przecież żaden z nich nie przyzna, że majstrował przy aucie przed sprzedażą.
Auto powypadkowe?
Kolizje i wypadki widać po każdym używanym aucie. Za pomocą specjalnego sprzętu można prześwietlić samochód i sprawdzić czy nie był klepany. Informacje na temat kolizji można też uzyskać od ubezpieczyciela.
POWIĄZANE WPISY
Zakup samochodu sprowadzanego
z zagranicy, czego się wystrzegać?
czytaj więcej
Jak zachować się podczas
kolizji czy wypadku?
czytaj więcej